Vázání kravat

Druhy uzlů

Dokonale uvázaná kravata s dolíčkem na uzlu vždy rozliší profesionála od amatéra či nováčka. A to jak v zaměstnání, tak ve společnosti. Pokud je kravatový uzel uvázaný správně, vypadá jednoduše skvěle. A to nejen viděno očima mužů, ale hlavně z pohledu žen, které tento detail nejen dokáží zhodnotit, ale hlavně i ocenit.
 

Malé kravatové uzly

Tyto uzly mají zpravidla trubkovitý tvar a jsou menší, tudíž vyžadují méně obalování materiálu na uvázání uzlu. Z tohoto důvodu jsou oblíbené zejména vysokými muži, kteří mají problém s vázáním velkých uzlů z důvodu nedostatečné délka kravaty na sponu opasku, jak předepisuje etiketa.
Nejlépe padnou ke košilím s širokým límečkem. Tvar límce však není jediným rozhodujícím faktorem. Zohlednit je potřeba také složení materiálu, vzor na kravatě a délku krku. Ne vždy totiž kravata svým vhledem splňuje požadavek na malý uzel. O tomto se lze přesvědčit po uvázání kravaty na krku, kdy zjistíme, že není něco v pořádku. Nejčastěji používané malé kravatové uzly jsou:

  • Kravatový uzel Four in Hand – úzký nesymetrický uzel, nejjednodušší, vhodný i pro hodně vysoké postavy

Four in hand

  • Kravatový uzel Kent

Kent

  • Kravatový uzel Windsor Half (poloviční windsorský uzel) – středně široký uzel

Poloviční windsorský uzel
 

Velké kravatové uzly

Velké uzly jsou vhodné pro košile s širokým – italským límečkem. K vytvoření se používá vícenásobné obalení uzlu, proto je více než důležitá délka kravaty (důležité zejména pro vysoké muže nebo muže s objemným krkem). Nejčastěji používaným a také nejoblíbenějším velkým kravatovým uzlem je:

  • Kravatový uzel Windsor Full (plný nebo také dvojitý Windsor) – široký trojúhelníkový uzel

Plný (dvojitý) windsorský uzel

Důležité detaily vázání kravat

·        Jak začít s vázáním? Zvedněte límec košile a založte kravatu kolem krku tak, aby užší konec visel na levé straně, dále viz konkrétní uzel.
·        Správě uvázaná kravata by měla špičkou širšího konce zakrývat přasku opasku (neměla by být kratší ani delší)
·        Kratší konec se po uvázání zastrkuje pod záložku na vnitřní straně kravaty (nikdy však pod košili)
·        Kravatu vážeme vždy znovu (je poznat, když nosíme tentýž uzel půl roku).

Jak na důlky v kravatovém uzlu

Dolíčky u kravat se staly velmi populárními zejména proto, že dotváří profesionální image a působní elegantně. Vytvoření důlku na kravatovém uzlu se provádí v posledním kroku vázání kravaty. Jednoduše vytvoříte štěrbinu ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce, před utažením. Pak ve stejnou dobu pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst. Ujistěte se, že štěrbina vede napříč celým uzlem. V opačném případě důlek nezůstane na svém místě.