Historie kravat začíná rokem 1635, tento rok navždy změnil mužský šatník. Roku 1635 přišlo podpořit francouzského krále Ludvíka XIII. 6 000 chorvatských vojáků. Společně s nimi do Paříže dorazil i pánský módní doplněk, který má nyní každý muž ve své skříni. Chorvatští vojáci měli na sobě barevný šátek uvázaný kolem svých krků. Šátky byly z různých materiálů – od obyčejné látky až po hedvábí. Ludvík XIV. v roce 1661 oficiálně zavedl novou funkci u dvora – „cravitiera“ – který měl na starosti pomáhat královi s vázáním kravaty. Slovo kravata vznikla z původního „La Croate“ (francouzsky Chorvat).
Dalším klíčovým mužem v historii kravaty byl George Brian Brummel. Tento britský gentleman z přelomu 18. a 19. století prosazoval teorii, že gentlemanem se stává muž, když nosí oblek a kravatu. Kravata měla být tím doplňkem, který měl zdůraznit osobnost majitele.
Po napoleonských válkách vzniklo mnoho druhů kravat. V Anglii si například jednotlivé spolky, kluby, univerzity vyvinuly svoje vlastní styly kravat a jejich vázání. Kravaty se začaly objevovat i v literárním světě – Honoré de Balzac ve svém Umění nosit kravatu, nebo když Oscar Wilde pronesl svůj výrok: „Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě.“
V roce 1922 přišel Jessie Langsdorf s novým postupem výroby a novým vzhledem kravaty, který je považován za moderní. Jeho postup zaručil, že se kravaty nekroutí a po uvázání drží svůj tvar.
Po druhé světové válce byly kravaty barevnější a veselejší. Největším propagátorem kravat byl Hollywood a nejnovější trendy udávaly herecké hvězdy ve filmech. Na druhou stranu kravata zažila hlubokou krizi v šedesátých letech dvacátého století.
V roce 1975 vyšla kniha Dress for success (Oblečením k úspěchu), která přinesla jasná pravidla v nošení kravat a zavedla trend, že úspěšní a finančně zajištění muži nosí kravaty.