Zajímavosti

Historie kravat

Historie kravat začíná rokem 1635, tento rok navždy změnil mužský šatník. Roku 1635 přišlo podpořit francouzského krále Ludvíka XIII. 6 000 chorvatských vojáků. Společně s nimi do Paříže dorazil i pánský módní doplněk, který má nyní každý muž ve své skříni. Chorvatští vojáci měli na sobě barevný šátek uvázaný kolem svých krků. Šátky byly z různých materiálů – od obyčejné látky až po hedvábí. Ludvík XIV. v roce 1661 oficiálně zavedl novou funkci u dvora – „cravitiera“ – který měl na starosti pomáhat královi s vázáním kravaty. Slovo kravata vznikla z původního „La Croate“ (francouzsky Chorvat).

Dalším klíčovým mužem v historii kravaty byl George Brian Brummel. Tento britský gentleman z přelomu 18. a 19. století prosazoval teorii, že gentlemanem se stává muž, když nosí oblek a kravatu. Kravata měla být tím doplňkem, který měl zdůraznit osobnost majitele.

Po napoleonských válkách vzniklo mnoho druhů kravat. V Anglii si například jednotlivé spolky, kluby, univerzity vyvinuly svoje vlastní styly kravat a jejich vázání. Kravaty se začaly objevovat i v literárním světě – Honoré de Balzac ve svém Umění nosit kravatu, nebo když Oscar Wilde pronesl svůj výrok: „Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě.“

V roce 1922 přišel Jessie Langsdorf s novým postupem výroby a novým vzhledem kravaty, který je považován za moderní. Jeho postup zaručil, že se kravaty nekroutí a po uvázání drží svůj tvar.

Po druhé světové válce byly kravaty barevnější a veselejší. Největším propagátorem kravat byl Hollywood a nejnovější trendy udávaly herecké hvězdy ve filmech. Na druhou stranu kravata zažila hlubokou krizi v šedesátých letech dvacátého století.

V roce 1975 vyšla kniha Dress for success (Oblečením k úspěchu), která přinesla jasná pravidla v nošení kravat a zavedla trend, že úspěšní a finančně zajištění muži nosí kravaty.

Vázání kravat

Druhy uzlů

Dokonale uvázaná kravata s dolíčkem na uzlu vždy rozliší profesionála od amatéra či nováčka. A to jak v zaměstnání, tak ve společnosti. Pokud je kravatový uzel uvázaný správně, vypadá jednoduše skvěle. A to nejen viděno očima mužů, ale hlavně z pohledu žen, které tento detail nejen dokáží zhodnotit, ale hlavně i ocenit.
 

Malé kravatové uzly

Tyto uzly mají zpravidla trubkovitý tvar a jsou menší, tudíž vyžadují méně obalování materiálu na uvázání uzlu. Z tohoto důvodu jsou oblíbené zejména vysokými muži, kteří mají problém s vázáním velkých uzlů z důvodu nedostatečné délka kravaty na sponu opasku, jak předepisuje etiketa.
Nejlépe padnou ke košilím s širokým límečkem. Tvar límce však není jediným rozhodujícím faktorem. Zohlednit je potřeba také složení materiálu, vzor na kravatě a délku krku. Ne vždy totiž kravata svým vhledem splňuje požadavek na malý uzel. O tomto se lze přesvědčit po uvázání kravaty na krku, kdy zjistíme, že není něco v pořádku. Nejčastěji používané malé kravatové uzly jsou:

  • Kravatový uzel Four in Hand – úzký nesymetrický uzel, nejjednodušší, vhodný i pro hodně vysoké postavy

Four in hand

  • Kravatový uzel Kent

Kent

  • Kravatový uzel Windsor Half (poloviční windsorský uzel) – středně široký uzel

Poloviční windsorský uzel
 

Velké kravatové uzly

Velké uzly jsou vhodné pro košile s širokým – italským límečkem. K vytvoření se používá vícenásobné obalení uzlu, proto je více než důležitá délka kravaty (důležité zejména pro vysoké muže nebo muže s objemným krkem). Nejčastěji používaným a také nejoblíbenějším velkým kravatovým uzlem je:

  • Kravatový uzel Windsor Full (plný nebo také dvojitý Windsor) – široký trojúhelníkový uzel

Plný (dvojitý) windsorský uzel

Důležité detaily vázání kravat

·        Jak začít s vázáním? Zvedněte límec košile a založte kravatu kolem krku tak, aby užší konec visel na levé straně, dále viz konkrétní uzel.
·        Správě uvázaná kravata by měla špičkou širšího konce zakrývat přasku opasku (neměla by být kratší ani delší)
·        Kratší konec se po uvázání zastrkuje pod záložku na vnitřní straně kravaty (nikdy však pod košili)
·        Kravatu vážeme vždy znovu (je poznat, když nosíme tentýž uzel půl roku).

Jak na důlky v kravatovém uzlu

Dolíčky u kravat se staly velmi populárními zejména proto, že dotváří profesionální image a působní elegantně. Vytvoření důlku na kravatovém uzlu se provádí v posledním kroku vázání kravaty. Jednoduše vytvoříte štěrbinu ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce, před utažením. Pak ve stejnou dobu pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst. Ujistěte se, že štěrbina vede napříč celým uzlem. V opačném případě důlek nezůstane na svém místě.

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem