Dodání do Vánoc garantujeme pro objednávky uskutečněné do 14.12.2018.

Zajímavosti

Historie kravat

Historie kravat začíná rokem 1635, tento rok navždy změnil mužský šatník. Roku 1635 přišlo podpořit francouzského krále Ludvíka XIII. 6 000 chorvatských vojáků. Společně s nimi do Paříže dorazil i pánský módní doplněk, který má nyní každý muž ve své skříni. Chorvatští vojáci měli na sobě barevný šátek uvázaný kolem svých krků. Šátky byly z různých materiálů – od obyčejné látky až po hedvábí. Ludvík XIV. v roce 1661 oficiálně zavedl novou funkci u dvora – „cravitiera“ – který měl na starosti pomáhat královi s vázáním kravaty. Slovo kravata vznikla z původního „La Croate“ (francouzsky Chorvat).

Dalším klíčovým mužem v historii kravaty byl George Brian Brummel. Tento britský gentleman z přelomu 18. a 19. století prosazoval teorii, že gentlemanem se stává muž, když nosí oblek a kravatu. Kravata měla být tím doplňkem, který měl zdůraznit osobnost majitele.

Po napoleonských válkách vzniklo mnoho druhů kravat. V Anglii si například jednotlivé spolky, kluby, univerzity vyvinuly svoje vlastní styly kravat a jejich vázání. Kravaty se začaly objevovat i v literárním světě – Honoré de Balzac ve svém Umění nosit kravatu, nebo když Oscar Wilde pronesl svůj výrok: „Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě.“

V roce 1922 přišel Jessie Langsdorf s novým postupem výroby a novým vzhledem kravaty, který je považován za moderní. Jeho postup zaručil, že se kravaty nekroutí a po uvázání drží svůj tvar.

Po druhé světové válce byly kravaty barevnější a veselejší. Největším propagátorem kravat byl Hollywood a nejnovější trendy udávaly herecké hvězdy ve filmech. Na druhou stranu kravata zažila hlubokou krizi v šedesátých letech dvacátého století.

V roce 1975 vyšla kniha Dress for success (Oblečením k úspěchu), která přinesla jasná pravidla v nošení kravat a zavedla trend, že úspěšní a finančně zajištění muži nosí kravaty.

Vázání kravat

Druhy uzlů

Dokonale uvázaná kravata s dolíčkem na uzlu vždy rozliší profesionála od amatéra či nováčka. A to jak v zaměstnání, tak ve společnosti. Pokud je kravatový uzel uvázaný správně, vypadá jednoduše skvěle. A to nejen viděno očima mužů, ale hlavně z pohledu žen, které tento detail nejen dokáží zhodnotit, ale hlavně i ocenit.
 

Malé kravatové uzly

Tyto uzly mají zpravidla trubkovitý tvar a jsou menší, tudíž vyžadují méně obalování materiálu na uvázání uzlu. Z tohoto důvodu jsou oblíbené zejména vysokými muži, kteří mají problém s vázáním velkých uzlů z důvodu nedostatečné délka kravaty na sponu opasku, jak předepisuje etiketa.
Nejlépe padnou ke košilím s širokým límečkem. Tvar límce však není jediným rozhodujícím faktorem. Zohlednit je potřeba také složení materiálu, vzor na kravatě a délku krku. Ne vždy totiž kravata svým vhledem splňuje požadavek na malý uzel. O tomto se lze přesvědčit po uvázání kravaty na krku, kdy zjistíme, že není něco v pořádku. Nejčastěji používané malé kravatové uzly jsou:

  • Kravatový uzel Four in Hand – úzký nesymetrický uzel, nejjednodušší, vhodný i pro hodně vysoké postavy

Four in hand

  • Kravatový uzel Kent

Kent

  • Kravatový uzel Windsor Half (poloviční windsorský uzel) – středně široký uzel

Poloviční windsorský uzel
 

Velké kravatové uzly

Velké uzly jsou vhodné pro košile s širokým – italským límečkem. K vytvoření se používá vícenásobné obalení uzlu, proto je více než důležitá délka kravaty (důležité zejména pro vysoké muže nebo muže s objemným krkem). Nejčastěji používaným a také nejoblíbenějším velkým kravatovým uzlem je:

  • Kravatový uzel Windsor Full (plný nebo také dvojitý Windsor) – široký trojúhelníkový uzel

Plný (dvojitý) windsorský uzel

Důležité detaily vázání kravat

·        Jak začít s vázáním? Zvedněte límec košile a založte kravatu kolem krku tak, aby užší konec visel na levé straně, dále viz konkrétní uzel.
·        Správě uvázaná kravata by měla špičkou širšího konce zakrývat přasku opasku (neměla by být kratší ani delší)
·        Kratší konec se po uvázání zastrkuje pod záložku na vnitřní straně kravaty (nikdy však pod košili)
·        Kravatu vážeme vždy znovu (je poznat, když nosíme tentýž uzel půl roku).

Jak na důlky v kravatovém uzlu

Dolíčky u kravat se staly velmi populárními zejména proto, že dotváří profesionální image a působní elegantně. Vytvoření důlku na kravatovém uzlu se provádí v posledním kroku vázání kravaty. Jednoduše vytvoříte štěrbinu ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce, před utažením. Pak ve stejnou dobu pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst. Ujistěte se, že štěrbina vede napříč celým uzlem. V opačném případě důlek nezůstane na svém místě.

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem